Leczenie urazów i kontuzji nabytych podczas jazdy na nartach

Najpopularniejszym sportem zimowym jest zdecydowanie jazda na nartach. Zarówno amatorzy jak i profesjonalni narciarze zimą ubierają narty i jeżdżą po polskich i zagranicznych stokach. Niestety, pomimo całego swojego piękna, narty mają również swoje wady. Przede wszystkim rzecz w tym, że jest to sport bardzo kontuzjogenny.

Zerwanie więzadeł – najpopularniejszą kontuzja narciarzy

Wydaje się, że najczęstszą kontuzją wśród narciarzy jest zerwanie więzadła krzyżowego ACL w kolanie. Jest to kontuzja do której dochodzi wskutek skręcenia kolana. Podczas jazdy na nartach, szczególnie slalomem, często wykręca się kolana, jak i wszystkie pozostałe stawy w nogach. Nieraz, w wyniku nierówności, czy po prostu słabości kolana może dojść do zbyt mocnego skrętu i kontuzji. Warto jednak zauważyć, że nie każde skręcenie kończy się zerwaniem więzadła.

Rekonstrukcja więzadła

Jeśli dojdzie do zerwania więzadła w kolanie, czeka nas długie leczenie i jeszcze dłuższa rehabilitacja. Przede wszystkim, jeśli więzadło jest całkowicie zerwane, aby wrócić do pełnej sprawności należy poddać się operacji.

Zabieg rekonstrukcji polega na przeszczepieniu tkanki ze ścięgna w miejsce zerwanego więzadła. Następnie, po kilkutygodniowym unieruchomieniu wskazana jest rehabilitacja, aby ścięgno dobrze się zrosło się i zostało przyjęte przez kolano. Jeśli się to powiedzie, zastępuje ono więzadło.

Nowość!

Toruń – rehabilitacja w Centrum Rehabilitacji Navita.

Złamania i stłuczenia

Oprócz skręcenia kolana, popularnymi urazami narciarzy są różnego rodzaju stłuczenia ,czy też złamania. Dochodzi do nich z racji tego, że narty często narażają nas na upadek. Wywrotka podczas jazdy z dużą prędkością może się natomiast skończyć złamaniami, a na pewno wieloma siniakami.

W przypadku złamań przeważnie nie ma innego wyjścia, jak unieruchomienie złamanej kończyny. Czasami, jeśli dojdzie do przemieszczenia, konieczne jest ręczne nastawienie kości, a w skrajnych przypadkach operacja. W przypadku stłuczeń natomiast interwencja lekarska ogranicza się co najwyżej do przepisania maści przeciwzapalnej.

Bardzo ważnym krokiem do minimalizacji ryzyka wystąpienia urazów podczas jazdy na nartach jest używanie wysokiej jakości sprzętu narciarskiego.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*