Rodzaje OMEGA 3

Kwasy tłuszczowe są niezbędnym budulcem błon komórkowych, tkanki mózgowej i nerwowej (mózg w 60% składa się z tłuszczu!), są również nieodzownie związane z naprawą zwyrodniałych komórek, stabilnym dopływem energii, a także utrzymaniem zdrowego poziomu cholesterolu. Wszystko jednak opiera się na znalezieniu właściwych proporcji najzdrowszych i najodpowiedniejszych kwasów tłuszczowych.  Przyjmowanie kwasów tłuszczowych w formie nasyconej (pochodzenia zwierzęcego) może zwiększać stężenie cholesterolu, prowadząc do miażdżycy i innych chorób wieńcowych.

Nienasycone kwasy tłuszczowe są natomiast niezbędne przy tworzeniu związków będących regulatorami szerokiej gamy procesów fizjologicznych, a także przy budowie i odbudowie tkanek. Można je znaleźć przede wszystkim w orzechach, ziarnach, niektórych nasionach, awokado i przede wszystkim w tłustych rybach.

Nienasycone kwasy tłuszczowe:

Omega-3 – kwasy super wielonienasycone lub kwasy alfa-linolowe (warzywa liściaste, olej lniany, rzepakowy, orzechy włoskie i brazylijskie, tłuste ryby). Istnieją różne rodzaje kwasów omega-3:

  • ALA
  • EPA
  • DHA

Omega-6 – kwasy wielonienasycone lub kwasy linolowe (olej słonecznikowy, sojowy, kukurydziany)

Omega-9 – kwasy jednonienasycone lub kwasy oleinowe (olej arachidowy, rzepakowy i olej z oliwek)

Chociaż nienasycone kwasy tłuszczowe obniżają poziom trójglicerydów a także złego cholesterolu LDL i zmniejszają skłonność do tworzenia się zakrzepów, chroniąc przed miażdżycą i udarami mózgu, to jednak Omega-6 w nadmiarze może zagęszczać żółć powodując kamicę żółciową. Istnieją również powiązania między nadmiernym stężeniem Omega-6 w organizmie a rakiem piersi. Kobiety z większym stężeniem Omega-3 są natomiast o wiele mniej skłonne do zachorowań na raka piersi.  Sekret tkwi zatem w proporcji w jakiej przyjmujemy nienasycone kwasy tłuszczowe.

W diecie ludzi pierwotnych równowaga kwasów Omega-6 i Omega-3 utrzymywała się na poziomie 1:1. Takie też stężenie jest optymalne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Niestety w ciągu ostatnich stu lat proporcja Omega-6 do Omega-3 w naszych dietach zmieniła się do alarmującego poziomu 30:1. Tłumaczyłoby to wzrost zachorowań na choroby wieńcowe i nowotworowe, a także podkreślało konieczność powrotu do zrównoważonej diety i suplementacji diety odpowiednio dobranymi kwasami Omega-3.

Jest jednak wiele rodzajów Omega-3:

ALA – kwas alfa-linolowy (warzywa liściaste, olej lniany, rzepakowy, orzechy włoskie i brazylijskie)

  • Chociaż ALA jest podstawą do syntezy bardziej szlachetnych, niezbędnych form: EPA i DHA, organizm ludzki jest zdolny do ich samodzielnej syntezy tylko w znikomych ilościach pod względem zapotrzebowania. Nasza zdolność syntezy również maleje z wiekiem. EPA i DHA są jednak z powodzeniem syntetyzowane przez tłuste ryby.

EPA – kwas eikozapentaenowy (tłuste ryby – łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki)

W znikomych ilościach syntetyzowany z ALA przez nasz organizm, z powodzeniem syntetyzowany przez tłuste ryby.

  • Redukuje lipidy obniżając trójglicerydy
  • Obniża ryzyko arteriosklerozy redukując wapnienie LDL
  • Zwalcza zakrzepice obniżając krzepliwość krwi
  • Łagodzi stany zapalne
  • Składnik tradycyjnych terapii przeciw depresji, wypaleniu, zaburzeniom nastroju, ADHD, agresji.
  • Omega -3 są niezbędnym budulcem tkanki mózgowej – zawartość odpowiednich kwasów tłuszczowych w mózgu jest 5-krotnie większa niż we krwi, a prawdziwym ryzykiem jest niska zwartość tych kwasów w komórkach nerwowych osób cierpiących na depresję.

DHA – kwas dokozaheksaenowy (tłuste ryby – łosoś, tuńczyk, makrela, sardynki)

Najbardziej szlachetna forma Omega-3. W znikomych ilościach syntetyzowany z EPA przez nasz organizm, z powodzeniem syntetyzowany przez tłuste ryby.

  • Usprawnia prawidłowy rozwój układu nerwowego, a także wspomaga wzrok. Noworodki w szczególności potrzebują DHA do budowy tkanki nerwowej oraz siatkówki oka.
  • Dieta bogata w DHA sprzyja procesom uczenia się i przyjmowania informacji
  • Przeciwdziała nadciśnieniu
  • Zapobiega palpitacjom stabilizując rytm bicia serca
  • Przydatny w zapobieganiu chorobie Alzheimera
  • Redukuje lipidy obniżając trójglicerydy
  • Łagodzi stany zapalne
  • Pomaga spalać złe tłuszcze

Niestety coraz więcej ryb na naszych stołach pochodzi z hodowli, gdzie karmione są sztuczną paszą, co powoduje zmniejszone stężenie Omega-3 w tym tradycyjnym źródle. Ponadto wysokie spożycie dzikich ryb, żywiących się zdrowszym planktonem, może również być niebezpieczne ze względu na wzrastającą zawartość metali ciężkich, toksyn i czynników rakotwórczych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*